Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.

Teknik Bağlama Eğitimi Düzenler Dağar-3 [N. Altuğ]

Teknik Bağlama Eğitimi Düzenler Dağar-3 [N. Altuğ]

1.KİTAP:

TEKNİK BAĞLAMA EĞİTİMİ

Düzenler

DAĞAR

III

 

Türk Halk Müziği, Anadolu insanının yaşadığı yöreye özgü kültürel üretim biçimlerinden biri olarak ortaya çıkmakta ve yaygınlaşmaktadır. Halk Müziği hemen her yörede yaşayan insanın birbirlerinden farklı yaşam özelliklerine ve beğeni anlayışlarına bağlı olarak değişik özellikler göstermektedir. Müzikteki bu yöresel özellikler, ayrı bir seslendirme biçimi, ayrı bir ezgi yapısı, usul yapısı ve ayrı bir dil yapısı olarak özetlenebilir.

 

Yörelerdeki yaşam biçimi sonucu farklılaşan beğeni ile ilgili davranışları, Halk Müziği içerisindeki, yörelere özgü çalış biçimleri olarak yorumlamalıyız. Yöresel çalış biçimlerinin temelini oluşturan ögelerden biri olarak, Bağlama ile ilgili “Düzen” kavramının tüm ayrıntıları ile incelenmesi ve  “Bağlamada Düzenler” konusunun ele alınması gerektiğine inanmaktayız.

 

Bu nedenle: “Uygulamalı Temel Bağlama Eğitimi” ve “Teknik Bağlama Eğitimi-Usuller“  isimli kitapların devamı niteliğindeki bu kitapta, Bağlama ile ilgili Düzenler ve bunların Akort sistemleri en ince ayrıntısına dek ele alınıp incelenmiştir.

 

Bu kitap,  Türk Halk Müziğinde kullanılan dizileri ve bunların Bağlama ile seslendirilmesinde kullanılan Düzenleri ayrı ayrı ele alarak, Düzenlerle ilgili Teknik çalışları öğretmeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Kitabın kendine özgü eğitim yöntemi açısından düzenler zorluk derecesine göre sıralanmıştır. Derslerde çalışılan düzenler sırası ile:

 

Bozuk Düzeni

Bozuk Düzeninde (SOL) kararlı türküler

FA Müstezat Düzeni

DO Müstezat Düzeni

Segâh Düzeni

Bozlak Düzeni

Fidayda Düzeni

Misket Düzeni

Kemençe Düzeni

Bağlama Düzeni

 

BU METODU NASIL KULLANACAKSINIZ

 

Bu metod içerisindeki her bölüm, belirli bir evrene göre hazırlanmıştır. Her bölüm çeşitli derslerden ve bu derslerin alt bölmelerinden oluşmaktadır. Bir bölüm ve bölüm içerisindeki her ders, bir başka bölümü ve dersleri hazırlayıcı nitelikler taşımaktadır. Dersler:

 

1.      Konu

2.      Amaç

3.      Açıklama

4.      Ön çalışma

5.      Uyarı

6.      Çalışılacak Türkü… Başlıkları ile bölmelendirilmiştir.

 

            Dersler içerisindeki her bir bölmenin ayrı bir özelliği vardır ve Bağlama çalmadaki teknikleri geliştirici eğitsel sıralamaya göre düzenlenmiştir. Bu nedenle;

 

            a. Konu, Amaç, Açıklama, Ön çalışma ve Uyarı başlıkları ile betimlenen bölmelerin sırası geldikçe özenle incelenip sonra çalışılması istenen Türküye geçilmelidir.

           

            b. Derste çalışılacak türküye geçmeden önce bir Ön Çalışma verilmiştir. Küçük bir parça niteliği taşıyan ve bağlama çalma tekniği göz önünde bulundurularak hazırlanmış olan bu Ön Çalışma, çalışılacak türkü ile ilgili, tonal ve düzümsel açıdan benzerlik taşımaktadır. Ayrıca,  çalışılacak olan türküye hazırlık niteliğindedir. Bu nedenle Ön çalışma bölmesinde verilen ezginin, kesinlikle belirtilmiş olan parmak numaraları ve seslendiriliş biçimi dikkate alınmalı, doğru ve eksiksiz çalışılmalıdır.

 

            Bu kitapta toplam 22 bölüm bulunmaktadır. Her bölümün sonunda konu ile ilgili bir dağar bölümü verilerek, dağar zenginliği oluşturmak amaçlanmıştır. Kitabın bir başka özelliği de Çokseslilik konuları işlenerek, çoksesli nota yazım teknikleri gösterilmiştir.  Çöğür,  Kısa saplı Bağlama konusunda ayrıntılı bilgiler verilerek ÇÖĞÜR için ayrıca bir bölüm hazırlanmıştır.

 

             Halk Müziği Çalgılarında çokseslilik anlatılarak, Bağlamada çoksesli çalış teknikleri ve üç parmağın aynı anda kullanım şekilleri gösterilmiştir. Kitaptaki örneklerin büyük bölümü TRT THM dağarından seçilmiştir. İnsan sesi ile seslendirilmek için yazılmış olan notalar Bağlama için yeniden yazılmışlardır.

 

  • 20,37 TL +KDV
  • Satış Fiyatı : 22,00 TL
İlgilendiğiniz ürün stoklarımızda mevcut değil. Ürün stoklarımıza girdiğinde size haber vermemizi istiyorsanız lütfen formu doldurun.